Tomáš Paulus versus Antonín Vaněk

vloženo 26. 9. 2010
zpět na archiv diskuzí

Vážený pane Vaňku,

abych pravdu řekl, Váš email mě překvapil hned z několika důvodů. Předně netuším, kde jste vzal mou emailovou adresu a rád bych Vás tímto požádal o vysvětlení.

Děkuji za nabídku Vaší knihy. Považuji se za věřícího křesťana - a přestože nejsem členem ani sympatizantem katolické církve a mám vůči ní své výhrady, nejsem ochoten přijmout Vaši argumentaci, která mi připadá přinejmenším účelová. Jsem potěšen, že se zabýváte Biblí, v tom Vás vřele podporuji. Vaše závěry se však rozcházejí s obecným poznáním většiny křesťanů. Snad při svých studiích pomíjíte to nejpodstatnější - Boha samotného. Na základě vlastní zkušenosti Vám doporučuji oslovit Boha osobně a předložit mu, k čemu jste dospěl. Pokud ho požádáte, aby Vám pomohl nalézt pravdu o něm i o církvi, jsem přesvědčen, že Vás nenechá na holičkách :)

S úpřímným pozdravem

ing. Tomáš Paulus

Dobrý den pane Paulusi.

Vaše adresa je volně dostupná na webu epravo.cz a protože mne zajímá právní názor na mé závěry, oslovuji právníky a advokáty, kteří se na tomto webu prezentují. K mé argumentaci jsem dospěl podrobným studiem Bible. Mám výtisk z roku 1874, který není zaplevelen poznámkami a vysvětlivkami a více méně představuje původní verzi Bible. Dospěl jsem k závěru, že bůh jménem Hospodin, o kterém Bible pojednává (mimo něj je podle literatury známo cca 2000 jiných bohů) byl vymyšlen Mojžíšem, když se rozhodl vyvést Izraelity z Egypta. Ve své knize definuji boha jako smyšlené mystérium, které nemá žádné lidské ani fyzikální vlastnosti. Lze se tedy k němu obracet, ale nelze očekávat jeho jakoukoliv reakci. Diskutoval jsem s představiteli všech pěti teologických fakult, faráři, žádal jsem je o zprostředkování kontaktu s bohem. Nikdo to nedokázal, a proto jsem dospěl k závěru, že bůh, náboženství a vše, co je s tím spojeno, je podvod, velmi výnosný byznys pro hrstku příživníků, která si zařídila pohodlný a bezstarostný život na úkor poctivě pracujících. Můžete se pokusit mě tyto závěry vyvrátit. Můžete začít tím, že mě odpovíte na otázku, co to je bůh.

Zdraví Vás A. Vaněk

Vážený pane Vaňku,

děkuji za Vaši odpověď. Kdybych neměl naprosto opačnou zkušenost s osobním Bohem, možná bych byl ochoten víc naslouchat Vašim argumentům.
Zprostředkovat kontakt s Bohem Vám nedokáži a ani nemohu přesvědčivě vyvrátit Vaše názory. Ale to neubírá na síle mému vlastnímu vztahu s Ním a zkušenostem, které mají a mohou sdílet všichni skutečně věřící křesťané.

Tak si dovolím jen malé shrnutí za svou osobu - pro mě Bůh Bible existuje, je živý a osobní a podle mého poznání právě takový, jakého Ho Bible líčí. Jsem přesvědčen, že Ho může poznat, kdokoliv o to stojí. Vyžaduje to nicméně notnou dávku pokory, které se nám často tak žalostně nedostává.

S pozdravem a přáním pokoje

T. Paulus

články a statě

Důkaz neexistence boha a zbytečnost exis...
Zločinci v Poslanecké sněmovně.
Z čeho mají obavy čeští občané.
Výzva Dominiku Dukovi II.

Pojednání o některých náboženských atributech »

archiv článků zde »

připravované akce

přehled akcí zde »
 
 
 


2010-13 © Všechna práva vyhrazena
www.humanistictiateiste.cz
O NÁS
STANOVY SDRUŽENÍ
CO JSOU ATEISMY
JAK PLNÍME ÚKOLY
STAŇTE SE ČLENEM
NAŠI ČLENOVÉ
NÁZORY OPONENTŮ
ZLOČINY ŘKC
VÝŇATKY Z DISKUZÍ
NAŠI SYMPATIZANTI
PŘIPRAVOVANĚ AKCE
REALIZOVANÉ AKCE
JAK NÁS MŮŽETE PODPOŘIT
NAPIŠTE NÁM VÁŠ NÁZOR
PRIVÁTNÍ SEKCE
webdesign by